y-h-reklam

SON DAKİKA

Yavuzeli – Yavuzelihaber – Yavuzeli Haber – Yavuzeli Haberleri – Haber
y-h-reklam

Emekliler Dikkat! Bu İmzayı Atan ‘Emekli Maaşını’ Kaybeder

Emekliler Dikkat! Bu İmzayı Atan ‘Emekli Maaşını’ Kaybeder
Bu haber 04 Şubat 2018 - 2:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.
300Reklam

Mevcut düzenlemelere göre, emekli maaşına haciz konulamıyor. Ancak bunun bazı istisnaları var. Bu istisnalara dikkat edilmesi halinde emekli maşının tamamına kaybetme riski ortaya çıkıyor. Her yıl da söz konusu istisnaları bilmeyen binlerce emekli ‘maaşını’ kaybediyor. İşte emeklilerin maaşlarını kaybetmesine neden olan imzanın ayrıntıları:

Emeklilerin maaşlarının tamamını kaybetmesine ya da haciz konulmasına neden olan imzaların başında ‘kredi sözleşmesi’ geliyor. Promosyon ödemelerinin ardından emeklilere kredi açmak için adeta birbirleri ile yarışan bankalar, kredi sözleşmelerine kredi taksitlerinin aksaması halinde maaşın tamamına haciz konulmasına izin veren hüküm koymaya başladı. Emekliler de kredi sözleşmesini okumadan imzaladığı için, emekli maaşının tamamına haciz getirilmesine ‘bilmeden’ onay vermiş oluyor. Bu düzenlemeden haberi olmayan emekliler ise maaşlarının tamamını kaybediyor.

Milliyet Gazetesi yazarlarından Prof. Dr. Erol Ulusoy da, ‘dikkat edilmezse emekli maaşına el konulur’ başlıklı yazısında, emeklilerinin nasıl zor durumda kaldığını anlattı.

Ulusoy’un yazısı şöyle:

“….Ahmet Amca da gözbebeği torununun ikinci denemesinde kazandığı 30 bin TL tutan vakıf üniversitesinin öğrenci harcının ödenmesi için bankadan kredi çeker.

İlk üç kredi taksitlerini düzenli öder. Ancak dördüncü ay sıkıntı başlar ve kredi taksitlerini ödeyemez hale gelir.

Üç ayda bir almayı tercih ettiği emekli maaşını çekmeye gittiğinde bir de ne görsün, maaş hesabında hiç para yok! Hesap ekstresini kontrol eder, anlaşılır ki üç aylık emeklilik maaşı bankaya yattığı gün banka bütün maaşına el koymuş.

Oysa Ahmet Amca emekli maaşının haczedilemez olduğunu, çalışmadığı için tek geçim kaynağının emekli maaşı olduğunu düşünmekteydi.

Ahmet Amca haklı mı? Emekli maaşı gerçekten haczedilemez mi?

Gerçekten de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93. maddesinde sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin 88. maddeye göre takip ve tahsili gereken kurum prim alacakları ile nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği belirtilmiştir.

Hemen belirteyim ki çalışanların maaşlarının haczi için farklı bir düzenleme var. İcra İflas Kanunu 83. maddede “Kısmen haczi caiz olan şeyler ” başlığı çalışanların maaşının haczini özel olarak düzenlenmiş. Madde başlığından da anlaşılacağı üzere çalışanın rızası olmadan maaşının ancak bir kısmı haczedilebilir, o da maaşın en fazla dörtte biridir. Çalışanlar rıza göstermedikçe, maaşlarının dörtte birinden fazlasının haczi mümkün değildir.

Nasıl oluyor da…

“O halde banka nasıl oluyor da Ahmet Amcanın emekli maaşının tamamına el koyuyor?”

Ahmet Amca çalışan birisi olsaydı, soruyu, “Nasıl oluyor da Ahmet Amca’nın aylık maaşının tamamı haczedilebiliyor?” diye sorabilirdik.

Bunun cevabı, Ahmet Amca ile banka arasında imzalanan kredi sözleşmesinde Ahmet Amca’nın verdiği muvafakatta yatmaktadır.

Her ne kadar banka kredi sözleşmelerinde bankaya, maaş hesabına yatan paradan tek taraflı kesinti yapma yetkisi verildiği 12 punto olacak şekilde yazsa da, bu husus genellikle, kredi almanın verdiği sevinçle göz ardı edilir. Oysa kredi sözleşmesinde bankaya, kredinin ödenmemesi halinde açıkça, hesaba yatan maaştan veya emekli maaşından tek taraflı kesinti yapma yetkisi verilmiştir.

Ahmet Amca’nın imzaladığı sözleşmelerde ve taahhütnamelerde kredi borcunun ödenmemesi halinde banka nezdinde bulunan tüm alacaklarının, mevduat ve hesaplarının üzerinde bloke, virman, hapis, mahsup ve takas etme yetkisini bankaya verdiğine dair hükümler bulunur. SGK’dan aldığı maaşının kesilmesine, kredinin geri ödemelerinin maaşı üzerinden yapılmasına da muvafakat eden, üstüne üstelik bankaya maaş hesabından tek taraflı tahsilat yetkisi de veren maddeler bulunur. Banka da bu sözleşme ve taahhütnameye inanarak, Ahmet Amca’ya emekli maaşından başka teminat istemeden krediyi kullandırmıştır.

Yani Ahmet Amca bankaya, kullandığı kredinin teminatı olarak emekli maaşını göstermiş ve kredi taksitlerinin ödemesinde aksama olduğunda bankaya emekli maaşından kredi taksitini doğrudan tahsil etme izni ve onayı vermiştir. Bankada bunu vereceği kredinin güvencesi olarak yeterli görmüştür.

Bankalar bu ve benzeri içerikli kredi sözleşmesi hükümlerine dayanarak emekli veya çalışan müşterisinin kredi taksitini ödemede gecikmesi halinde, maaşa el koymaktadır….”

Kaynak: https://sgkrehberi.com – Milliyet

03.02.2018

300Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
667Reklam[poll id="2"]
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
300Reklam
İLGİLİ HABERLER