y-h-reklam

SON DAKİKA

Yavuzeli Haber – Yavuzeli Haberleri – Haber
y-h-reklam

Gaziantep Vekillerini Seçti

Gaziantep Vekillerini Seçti
Bu haber 20 Ekim 2016 - 19:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.
300Reklam

Gaziantep ilimizi 25. Dönem için TBMM’de temsil edecek 12 Milletvekili isimleri Resmi olmayan sonuçlara göre belli oldu.

İl genelinde kullanılan oylardan 420.393 seçmenin oyu ile Ak Parti 6 Milletvekili, 161.053 seçmenin oyu ile MHP 2 Milletvekili, 147.138 seçmenin oyu ile CHP 2 Milletvekili ve 138.179 seçmenin oyu ile HDP 2 Milletvekili almış oldu.

Gaziantep ilimizi temsilen TBMM’ye gitmeye hak kazanan Milletvekillerimizin Biyoğrafileri aşağıda verilmiştir. 

GAZİANTEP İL GENELİ SONUÇLARI:

AK PARTİ: %40.84 (420.393 seçmenin oyu ile 6 Milletvekili kazanmıştır.)

MHP   : %17.94 (161.053 seçmenin oyu ile 2 Milletvekili kazanmıştır.)

CHP    : %16.39 (147.138 seçmenin oyu ile 2 Milletvekili kazanmıştır.)

HDP    : %15.39 (138.179 seçmenin oyu ile 2 Milletvekili kazanmıştır.)

Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep 1 .sıra Adayı Mehmet Şimşek;

1 Ocak 1967’de Batman Arıca’da doğan Mehmet Şimşek, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere’de University of Exeter’de tamamladı. ABD Büyükelçiliğinde ve Deutsche Menkul Kıymetlerde kıdemli ekonomist olarak çalıştı. Bir süre UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Biriminde görev yaptıktan sonra uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch’te ekonomist ve stratejist olarak çalıştı. Aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. 23.Dönemde Gaziantep Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanlığı görevine atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümette Maliye Bakanlığı görevini yeniden üstlendi. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evlidir.

Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep 2 .sıra Adayı Abdulhamit Gül;

1977 yılında Gaziantep-Nizip’te doğan Abdülhamit Gül, lise öğrenimini 1995’te Nizip İmam Hatip Lisesinde, lisans öğrenimini ise 2001 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. Refah ve Fazilet Partilerinde Ankara İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1999-2001 yılları arasında Milli Gençlik Vakfı Üniversitelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.2001-2003 yılları arasında Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı, 2003-2010 yılları arasında Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 1 Kasım 2010 – 22 Eylül 2012 tarihleri arasında Has Parti Ankara İl Başkanlığı ve Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) üyesi olup halen serbest avukatlık yapmaktadır. Şu an Ak Parti MYK Üyesi olarak Genel Başkan Yardımcılığı, Yerel Yönetimler Başkanlığını yürüten Gül, evli ve 2 çocuk babası.

Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep 3 .sıra Adayı Şamil Tayyar;

1 Mart 1965’te Gaziantep İslahiye’de doğan Tayyar, Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdi. Birçok medya kuruluşunun yanı sıra Milliyet, Sabah, Yeni Şafak, Star gazetelerinde görev yaptı.İyi düzeyde İngilizce bilen Tayyar, evli ve 2 çocuk babası.

Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep 4 .sıra Adayı Canan Candemir Çelik;

01.01.1974 yılında Gaziantep’te doğan Çelik, 1994 yılında Oğuzeli İmam Hatip lisesinden mezun oldu aynı yıl Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesinde öğrenimine başlayan Çelik, 1998 yılında Hukuk Fakültesini bitirerek Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapmaya hak kazandı.2001 yılında Gaziantep’te kendi hukuk bürosunda serbest avukat olarak çalışmaya başlayan Çelik, Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kurulan AK Parti’de Gaziantep Şahinbey kurucu yönetim kurulu üyeliği ve Bursa İl kadın Kolları Başkanlığı görevinde bulundu.22 Temmuz 2007 ve 12 Haziran 2011 yılında yapılan Genel seçimlerde 23. ve 24. dönem Bursa Milletvekili seçildi. TBMM Başkanlık Divanı üyeliği, Genel Merkez MKYK ve MDK’da görev alan Çelik, halen Genel merkez MDK ve TBMM Anayasa Komisyonu, Kadın Erkek fırsat eşitliği komisyonlarında görev yapmaktadır.Çelik, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi ve Hukuki İşler Başkanıdır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep 5 .sıra Adayı Abdullah Nejat Koçer;

Abdullah Nejat Koçer, 20 Ağustos 1963’te Gaziantep’te doğdu. Gaziantep Üniversitesi İşletme Yönetimi mezunu olan Koçer, 1998-2011 Gaziantep Sanayi Odası Başkanı, 2000-2011 TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı, Türkiye Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeliği, Gaziantep Genç İşadamları Derneği Başkanlığı, Türk Genç İşadamları Vakfı Başkan Yardımcılığı, TOBB-Halkbank Kobi Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBEV, TOBB Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, TSE Teknik Kurul Üyeliği, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkan Yardımcılığı, İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Ortadoğu Fuar Merkezi Başkan Yardımcılığı, Güneydoğu Tekstil İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İngilizce bilen Koçer, evli ve 3 çocuk babası.

Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep 6 .sıra Adayı Mehmet Erdoğan;

Mehmet Erdoğan, 30 Ekim 1956’da Adıyaman Besni’de doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Zeynep’tir.

İş Adamı; Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreterliği, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası Üyeliklerinde bulundu. GASBAŞ Serbest Dış Ticaret Bölge kurucu ortaklığı, Gaziantep Ekonomisini Güçlendirme Vakfı Başkan Vekilliği, Gaziantep Halıcılar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Üyeliği, Gaziantep Hisar TV Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Tekstil, halı imalatı ve grafik tasarım alanlarında ticari faaliyetlerde bulundu. Gaziantep MÜSİAD Şube Başkanlığı görevini üstlendi ve MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi oldu. 23. Dönem Gaziantep Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-Moğolistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak görev yaptı. Erdoğan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep 1 .sıra Adayı Ümit Özdağ;

Tokyo/Japonya’da doğan Ümit Özdağ, i1986’da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990’da “Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri” konulu çalışması ile ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde gerçekleştirdi. Yüksek öğrenimini 1980-1986 yılları arasında Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde yapan Özdağ,1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs Askeri Hareketi” konulu tezi ile siyasal teori doçenti unvanını almıştır.1992-1994 yılları arasında Ülkü Ocakları’nda Başbuğ Alparslan Türkeş’in talimatı ile özel eğitim grubuna ders veren Özdağ, 1999 senesinde dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM), 2000 yılında da ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurdu.Harp Okulu, Polis Akademisi, Polis İstihbarat Dairesi, Milli Güvenlik Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi Kamu Diplomasisi Kursları, Adalet Yüksek Okulu ve İçişleri Bakanlığında dersler ve konferanslar veren Özdağ, 2001 yılında profesör ünvanını aldı. 2005’te ise Gazi Üniversitesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından yapılan rektör atamasını protesto ederek üniversiteden ayrıldı. Çeşitli dergilerde editörlük ve yayın kurulu başkanlığını yapan Prof. Dr. Özdağ, 2005 yılından bu yana “21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü” Başkanlığını yürütüyor. Güvenlik bilimleri, istihbarat bilimi düşük yoğunluklu çatışma, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Ortadoğu konularında çalışan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yayınlanmış 23 kitabı, 11 editörlük yaptığı kitap, dört tercüme kitabı, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, 21 Yüzyıl gibi dergi ve gazetelerde yayınlanmış 300’ün üzerinde makalesi mevcuttur. İngilizce ve Almanca bilen Özdağ’ın Alp adında 3 yaşında bir oğlu var.

Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep 2 .sıra Adayı Ertuğrul Tolga Orhan;

Ertuğrul Tolga Orhan, 1979 doğumlu olup, orta öğretimini GaziantepKenan Evren ortaokulunda, lise tahsilini 19 Mayıs lisesi, yüksekokul tahsiliniise Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 2002 yılında tamamladı. 2003tarihinden bu yana Gaziantep Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık yapan Orhan, avukatlık mesleğinin yanı sıra Türk Patent Enstitüsüne bağlı marka ve patentvekilliği ve Dış Ticaret alanında danışmanlık yapmaktadır. Üniversiteyıllarında Ülkü Ocağına bağlı Üniversite başkanlığı yaptı. Milliyetçi HareketPartisi Gaziantep İl Teşkilatında 3 dönemden bu yana İl Başkan Yardımcılığıgörevinde bulundu. 30 Mart Yerel seçimlerinde ve Cumhurbaşkanlığı seçimindeHukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak aktif rol oynadı.Partinin kongrelerinin hazırlanması sürecinde ve birçok ilçenin kongresindedivan başkanlığı görevinde bulundu. En son bu görevlerinden 10 Şubat 2015tarihinde Milletvekilli aday adayı olmak için istifa etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep 1 .sıra Adayı Mehmet Şeker;

Mehmet Şeker, 5 Haziran 1963’te Gaziantep’te doğdu. Babasının adı Osman, annesinin adı Zennup’tur. Tıp Doktoru; Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Gaziantep Devlet Hastanesinde çalıştı. Sev Amerikan Hastanesi Diyabet Bölümünde görev aldı ve Başhekim Yardımcılığında bulundu. Türk Tabipler Birliği, Türkiye Diyabet Vakfı ve Dünya Diyabet Federasyonu (IDF) Üyesidir. Gaziantep Kültür ve Turizm Derneği kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesidir. İyi düzeyde İngilizce bilen Şeker, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep 2 .sıra Adayı Mehmet Gökdağ;

Mehmet Gökdağ 1961 Pazarcık/Kahramanmaraş doğumludur. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu.Avukatlık mesleğini devam ettiren Gökdağ birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik de yaparken, CHP Gaziantep teşkilatında çeşitli görevlerde de bulundu. son olarak CHP İl Başkanlığı görevinde de bulunan Gökdağ, milletvekilliği adaylık başvurusu için il başkanlığı görevinden istifa etmişti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Halkların Demokratik Partisi Gaziantep 1 .sıra Adayı Celal Doğan;
1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi. Celal Doğan 1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan, 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili seçildi. 1980’e kadar milletvekilliğine devam eden Doğan, bu görevinden sonra tekrar serbest avukatlığa döndü.

Doğan 1993 ve 2006 yılları arasında Gaziantepspor kulübünün başkanlığını yaptı. Onun döneminde Gaziantepspor hep başarılı sezonlar geçirdi. Gaziantepspor’a tarihinin en başarılı dönemlerini yaşatan Celal Doğan, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Gaskispor, Büyükşehir Belediyesporu kurarak Gaziantepspor’un altyapısı olmalarını sağlamıştır. Bu takımlardan yetiştirilen başarılı genç futbolcuları Gaziantepspor’a ucuz alıp dört büyüklere bonservislerini yüksek fiyatlara satmasına rağmen Gaziantepsporu Türkiye Süper Liginde şampiyonluğa kadar oynatabilmiştir. Onun döneminde Gaziantepspor 2 defa İntertotoya, 3 defa UEFA Kupasına katılmış Hapoel Tel-Aviv, FC Zimbru ve RC Lens takımlarını eleyerek UEFA’da ilk 16 takım arasına kalmayı başarmıştır.İtalyan devi Roma’yı Gaziantep’te yenerek bir ilki başarmasını sağlamıştır.

Halkların Demokratik Partisi Gaziantep 2 .sıra Adayı Mahmut Toğrul;

1967 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Tilkiler köyünde dünyaya gelen Toğrul, ilkokulu aynı köyde, ortaokulu Gaziantep Gazi Ortaokulunda (1982), Liseyi Gaziantep Lisesi’nde (1985) tamamladı. Dicle Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünden mezun olan Toğrul, aynı bölümde asistanlığa başladı (1993). 2001 yılında Organik Kimya alanında doktorasını tamamlayan Toğrul 2002 yılında bir yıl süreyle İngiltere’de alanıyla ilgili doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 2005 yılında Doçent, 2014 yılında ise aynı bölümde profesör oldu. Toğrul, 15 yılı aşkın süreyle Eğitim Sen Dicle Üniversitesi temsilciliği yaptı. BDP siyaset akademisi ve demokratik kurumlarda “Yeni Bir Toplumsal Paradigma olarak Kuantum Mekaniği” başlığıyla Kuantum Mekaniği üzerine dersler verdi. Anadilinde eğitim yapacak çok dilli bir üniversite kurmak amacıyla 2013 yılında kurulan Mezopotamya Vakfının Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir. İki dönemdir Yoksullukla Mücadele için kurulan Sarmaşık Derneğinde Yönetim Kurulu üyeliği görevine devam eden Toğrul, Demokratik Toplum Kongresi Dil ve Eğitim Komisyonu ve Bilim Komisyonunda çalışmalara katkı sunmaktadır. Evrensel Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Toğrul evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

www.yavuzelihaber. Com

08.06.2015

300Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
667Reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
300Reklam
İLGİLİ HABERLER