y-h-reklam

SON DAKİKA

Yavuzeli – Yavuzelihaber – Yavuzeli Haber – Yavuzeli Haberleri – Haber
y-h-reklam
İbrahim Karababa

Her Şey Öğrenmekle Başlar

Her Şey Öğrenmekle Başlar
Bu haber 24 Kasım 2014 - 1:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.
300Reklam

Yeni bir dünyanın kapılarını körpe dimağlara aralayan, yeni bir neslin varlığı için varlığından vazgeçip renkli iklimlere yelken açan eğitim sevdalılarına selam olsun!

Selam olsun dervişlik postuna bürünen 21. yy. Mevlanalarına, Yunuslarına, Akşemseddinlerine, Bediüzzamanlarına!.. Ve selam olsun zemheride tohum saçıp baharları muştulayan nice gönül erlerine!..

Gelin yeni bir dünya kuralım diye bir hak tanısalar size, işe nerden ve nasıl başlardınız? Gelin gökkuşağının solmuş renklerini yeniden boyayalım deseler, ne yapardınız acaba? Ya, yıldızlar neden sönük, gelin yanalım, ateş olalım, ışık saçalım deseler?..

Bilgidir her işin başı. Bilmeden yola koyulur mu insanhiç?

Gelin canlar, yağmur olalım susuzluktan çatlayan topraklara deseler?.. Nerden bileceksin yağmurun bereketini ve nasıl rahmet olacaksın çorak yüreklere?

Öğrenmeden olur mu hiç?

 Niçin öğretti Âdem’e esmayı ve neden yasak kıldı bir elmayı? Öğretmek değil miydi gaye âdemoğullarına kendini? Bilmeyen Âdem öğrensin diye gönderilmedi mi dünyaya? Cennet bilginin ve amelin neticesi değil miydi? O gün bugündür hep bilginin peşinden koşar âdemoğlu, Cennete yol bulmak, anavatanına dönmek için. Âdem, adem iken bilgiyle var oldu.

Kapısıdır bilgi, cümle mutlulukların ve Cennetin.

Güneşim ol dese bir minik, yakmaktan korkmaz mısın? İbrahim mi ki aşkın ateşiyle yıkanıp yanmasın kor ateşlerde?

Ateştir cehalet, Cehennemdir ki yakar tüm güzellikleri.

Belli ki Musa belledi Tur dağında, aşkın zirvesinde, bilmenin ağır yükünü. Bilgi varlıktı.

Varlığın zuhuruyla yarılır dağlar ve bayılır bir peygamber…

Eyüp gibi yaralı bir gönle derman, sabırdı bilen için. Bilgi, sabırla sınanmaktı.

Nefesiyle ölüler diriltirdi İsa. Kim öğretti tıbbın nihayetini?..

Nefse inat, neden secdeye gider bir baş? Öğrenmenin aşkından mıdır yahut öğretenin kudretinden?..Başaklar neden eğer baş?

Bilginin çilesinden mi ola?

Çöle inince nur nasıl da filizlendi taşlar, kayalar bile? Nasıl da ışıldadı çehreler? Kim öğretti Muhammed aşkına feda edilecek bir baş olmayı yahut kızgın çöllerde ona yoldaş olmayı? Geçmedi mi canlar tüm cananlardan bir can-ı canan için?

Her şey öğrenmekle başladı yüreklerde.

Neydi Ali’yi günlerce sessizliğe gömen sır? Neden bu sırra mazhar olan bir kör kuyu bile dolar taşar da bitiverir çöllerde yemyeşil bir iklim?

Bilginin sırrından acı acı inler bir ney bile.

Mevlana mıdır Şems’i Şems yapan yoksa Şems midir Mevlana’ya Mevla’yı öğreten? Kimdir kuran bu aşkın tuzağını? Ve neden tuzak Mevlana’ya iken Şems yitirdi başını?

Bilmenin aşkıyla dünya semaya durur bir Mevlevi gibi.

Yunus kırk yıl ‘bilmem’ dedi, odunun eğrisini bile… Bilmeden bilmem der mi hiç, sonunda “Bizim Yunus” olmayacaksa kutsanmış bir gönülde?..

İlim değil miydi sevginin başı? Yoksa sevgi miydi ilmin yoldaşı?

Gül bahçesinde güller deren bahçıvan vazgeçer mi kutsal çilesinden, dikenler kanatsa da nasırlı ellerini? Değil mi ki sonunda dünyanın en nazenin, en kokulu, en kırmızı gülü açacak ve unutturacak o gül, tüm çileleri.

Öğrenmeden dermeyi güller açmaz ki gönüllerde.Yanmadan kor ateşlerde, güller kızarmaz ki bahçemizde.Sabır ve çile olmadan kokar mı hiçgüller?

Öyleyse gelin canlar! Sabırla, çileyle yanalım ateşlerde. Cehalete karşı omuz omuza yol alalım, yoldaş olalım. Sevda türküleri söyleyelim şafak yürüyüşlerinde.

Selam, selam olsun uzak diyarların şafak yolcularına, selam olsun güneşe ve aya, selam olsun aydınlık yarınların mimarlarına.

İbrahim KARABABA

24.11.2014

Etiketler :
300Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
667Reklam[poll id="2"]
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
300Reklam
İLGİLİ HABERLER