Yavuzeli – Yavuzelihaber – Yavuzeli Haber – Yavuzeli Haberleri – Haber

İlçe Çiftçimize Güneş Enerjisiyle Sulama Fırsatı

Kaymakamlığımız ve Gap İdaresi tarafından 2014 yılında ortaklaşa yürütmeye başladığı “Güneş enerjisi ile sulama sistemleri projesi” ile İlçemizde, 3 çiftçimizin sulama kuyusuna 15 KW’lık bir sistem kurularak, 2015 yılında faaliyete geçirilmiştir. Çiftçilerimiz sulama yapacağı zaman güneş enerjisinden faydalanarak herhangi bir elektrik masrafı olmadan sulama yapmış, ayrıca arazisinde sulama yapmadığı günlerde ürettiği elektriği Tedaş’ a vererek […]

Bu Haber 25 Ekim 2016 - 12:37 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.

İlçe Çiftçimize Güneş Enerjisiyle Sulama Fırsatı

Kaymakamlığımız ve Gap İdaresi tarafından 2014 yılında ortaklaşa yürütmeye başladığı “Güneş enerjisi ile sulama sistemleri projesi” ile İlçemizde, 3 çiftçimizin sulama kuyusuna 15 KW’lık bir sistem kurularak, 2015 yılında faaliyete geçirilmiştir. Çiftçilerimiz sulama yapacağı zaman güneş enerjisinden faydalanarak herhangi bir elektrik masrafı olmadan sulama yapmış, ayrıca arazisinde sulama yapmadığı günlerde ürettiği elektriği Tedaş’ a vererek mahsuplaşma yoluyla  karlı duruma geçmiştir.

Proje kapsamında faydalanan çiftçilerimizin memnuniyetleri doğrultusunda, 2016 yılı için İlçemizde daha fazla çiftçimizin faydalanması amaçlanarak,  yeni projeler hazırlanmıştır.

Kaymakamlığımız tarafından hazırlanan, Gap İdaresi Bölge Müdürlüğünün finansmanını sağlamış olduğu “Güneş enerjisi ile sulama sistemleri projesi” ile  uygulamaya konulacak olan projemiz kapsamında, 5 çiftçimizin, 5 kuyusunda Güneş enerjisi ile suyun çıkarılması ile elektrik maliyetini sıfıra indirip, tarımsal sulama masrafı olmadan ürün yetiştirmeyi  dolayısıyla, çiftçi gelirinin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Proje bütçesinin  %50 si Gap İdaresi tarafından, %50 si çiftçimiz tarafından karşılanacaktır.

Projeden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin başvuruları alınıp, değerlendirildikten sonra, projeyi uygulamaya şartları uygun olan çiftçilerimiz belirlenerek proje uygulamaya konulacaktır.

2015-12-22-sulama2

Kaynak: http://www.yavuzeli.gov.tr

11.12.2015

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Yavuzeli – Yavuzelihaber – Yavuzeli Haber – Yavuzeli Haberleri – Haber
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal